Wat is het Lente-akkoord?
Lees hier de hele tekst van het Lente-akkoord.
Kennis delen
Bij overheid, markt en consument is eigenlijk geen twijfel meer: de nood om energiegebruik en CO2-uitstoot te beperken is hoog. De negatieve gevolgen van broeikasgassen op het klimaat, het feit dat fossiele brandstoffen langzaam maar zeker op raken; iedereen weet het. Maar hoe zorgen we ervoor dat iedereen ook daadwerkelijk actie onderneemt? Volgens ons, de partners van het Lente-Akkoord, is goede kennis over hoe je actie kunt ondernemen onontbeerlijk. Daarom zullen wij ons de komende jaren inzetten om zoveel mogelijk - praktisch toepasbare – kennis en ervaringen over energiebesparende maatregelen voor nieuwbouw te delen. Daarvoor hebben we een Kennisoverdracht- en stimuleringsprogramma opgesteld.
Het programma bestaat uit vijf actiepunten:
- We maken bestaande kennis en ervaringen toegankelijk.
- We bevorderen de toepassing van energiebesparende pakketten en concepten.
- We stellen implementatieplatforms in.
- We brengen energiebesparende projecten in beeld.
- We organiseren een kenniscampagne gericht op de eindgebruiker (consument).
Nieuwe meetmethode energieprestatie
EPC, EPN, EPG, hoe zit dat nu?
Met de methodiek Energieprestatienorm (EPN) wordt de Energieprestatiecoëfficiënt (EPC) van een (ontwerp van een) gebouw bepaald. Op basis van de gebouweigenschappen, de gebouwgebonden installaties en een gestandaardiseerd bewoners/gebruikersgedrag wordt de energieprestatie van (het ontwerp van) een gebouw in een getal, de EPC, uitgedrukt. Het Bouwbesluit schrijft voor hoe hoog de EPC van een nieuw te bouwen gebouw mag zijn. Kijk voor een uitleg over het huidige systeem EPN op de website van SenterNovem.
Nieuwe norm: in stappen versimpelen
De behoefte aan een betere methode van het meten van energieprestatie van nieuwbouw groeit met de dag. Nu de energiereductie bij nieuwbouw steeds verder gaat, blijkt dat de huidige methode niet meer voldoet. De energieprestatiecoëfficiënt (EPC) drukt bijvoorbeeld niet goed genoeg het effect van gebiedsgerichte maatregelen uit. Daarnaast wordt ook in Nederland de Europese richtlijn Europese Richtlijn Energy Performance Building Directive (EPBD) verplicht. Een belangrijk verschil met ons Nederlandse systeem is dat deze norm moet kunnen gelden voor zowel bestaande bouw als nieuwbouw.
De partners van het Lente-Akkoord willen samen met het NEN een nieuwe normering ontwikkelen: NEN 7120. Dat is een nieuwe, overkoepelende norm die de huidige Nederlandse normering laat aansluiten op de Europese. Deze Energieprestatienorm Gebouwen (EPG) drukt de werkelijke energieprestatie van gebouwen uit (dus niet met een standaard voor gebruikersgedrag). Deze norm kan dus de energieprestatie van alle gebouwen meten, zowel nieuwbouw als bestaande bouw en zowel woningbouw als utiliteitsbouw. NEN hoopt de norm in december 2009 in definitieve versie te publiceren; vanaf 1 januari 2011 wordt de norm wettelijk verplicht via het Bouwbesluit. Zie voor meer informatie de website van NEN.
Ondertussen is de eerste versimpeling van het systeem is al gemaakt, met de introductie van de NEN Maatregelpakketten. Deze pakketten zijn vooral voor kleine bouwende partijen en particulieren geschikt. Zie de pagina Energiepakketten voor meer informatie.






